Events

Business club lezing: "Industrie in transitie: de vooruitzichten van diverse materiaalcycli ten opzichte van een internationaal competitief landschap"

Event exclusief voorbehouden voor leden van Pack4Food, met als doel de kennis en het netwerk van de leden te stimuleren.

Business club logo

Industrie in transitie: de vooruitzichten van diverse materiaalcycli ten opzichte van een internationaal competitief landschap

Korte inhoud

De chemische industrie staat vandaag op een kruispunt. Traditioneel sterke Europese en Vlaamse clusters komen onder druk te staan door de energietransitie en geopolitieke spanningen, terwijl het zwaartepunt steeds meer richting Azië verschuift. Tegelijkertijd komen nieuwe recyclage-initiatieven eindelijk van de grond, aangewakkerd door stimulerend beleid. Samen zorgt dit voor een complexe en uitdagende context waarin het moeilijk navigeren is.

Chemische recyclage biedt duidelijke kansen voor een circulaire economie, maar moet vandaag opboksen tegen een wereldmarkt van goedkope grondstoffen.

Ook mechanische recyclage kent haar beperkingen: de productkwaliteit volstaat niet altijd en rendabiliteit steunt vaak op tijdelijke marktvoordelen.

Nieuwe regelgeving helpt de sector vooruit, maar zonder een helder en stabiel kader blijft de onzekerheid groot.

In deze lezing krijgt u een scherp overzicht van de belangrijkste chemische recyclagetechnologieën voor verschillende polymeren én inzicht in hun economische en strategische haalbaarheid. Onmisbaar voor wie vooruit wil denken en zelf de controle wil behouden over de toekomst van duurzame en circulaire materialen.

Pieter Billen is chemisch ingenieur en hoogleraar aan de Universiteit Antwerpen, waar hij de onderzoeksgroep iPRACS leidt. In zijn onderzoek slaat hij bewust de brug tussen experimentele chemie en procesontwerp, met als doel organische materialen circulair te maken. Met een sterke focus op industriële toepasbaarheid werkt hij binnen het vernieuwende kader van energie- en materiaaloptimalisatie.

De iPRACS-groep hanteert daarbij een uitgesproken interdisciplinaire aanpak: katalyse, thermodynamica en economische haalbaarheid worden steeds samen bekeken. De onderzoekslijnen omvatten onder meer chemische recyclage van polyamides, polyurethanen en rubbers, evenals de synthese en modificatie van biogebaseerde materialen. Deze combinatie van fundamentele inzichten en praktische relevantie maakt zijn werk bijzonder waardevol voor de transitie naar circulaire materialen.

Waar

Rooftop Gaston Gent - Hurstweg 8 - 9000 Gent

Wanneer

03 februari 2026

Ca. 16:00 tot 19:00

Hoe

Dit event is exclusief voorbehouden voor leden van Pack4Food, met als doel de kennis en het netwerk van de leden te stimuleren. Deelname is gratis, maar registreren is noodzakelijk. Het aantal zitplaatsen is beperkt. Om de interactie te bevorderen zijn de inschrijvingen beperkt tot 1 persoon per gezelschap, reserveer dus snel uw plaats!